Duitslandweb logo Duitslandweb

Duitsland en Oekraïne gaan militair nauwer samenwerken

Kort nieuws - 15 april 2026 - Auteur: Redactie Duitslandweb

Duitsland en Oekraïne gaan militair nauwer samenwerken, onder meer bij de productie van drones. Kanselier Merz en president Zelensky hebben daarover dinsdag in Berlijn een overeenkomst getekend. Zie ook update onderaan dit bericht over de bijeenkomst van de Ukraine Defence Contact Group (UDCG)

Met deze militaire samenwerking is een strategisch partnerschap tussen Duitsland en Oekraïne ontstaan, aldus Merz. Zelensky sprak van een "drones-deal", waarbij beide landen samen drones gaan produceren. Het kan de grootste deal in zijn soort in Europa worden, aldus de Oekraïense president. Beide regeringsleiders spraken elkaar dinsdag tijdens de eerste Duits-Oekraïense regeringsconsultaties in meer dan 20 jaar. Dit kabinetsoverleg voert Duitsland met meerdere landen, sinds 1998 ook met Oekraïne.

Duitsland heeft toegezegd een verdrag van Oekraïne met de Amerikaanse wapenproducent Raytheon te financieren, voor de levering van enkele honderden patriot-raketten. Ook zijn er afspraken gemaakt met het Duitse Diehl Defence voor de levering van lanceerinrichtingen voor luchtafweerraketsystemen van het type IRIS-T. Ook die worden door Duitsland gefinancierd.

Beide landen zijn verder overeengekomen om digitale gevechtsdata uit te wisselen voor de ontwikkeling van nieuwe wapensystemen. Dat is niet alleen nuttig voor Oekraïne, maar ook voor de Duitse veiligheid, zei Merz. "We moeten ervoor zorgen dat in Europa alles kan worden geproduceerd wat voor onze verdediging strategisch belangrijk is", aldus Zelensky. Duitsland heeft daarnaast toegezegd Oekraïne te steunen bij de industriële wederopbouw van het land.

Merz verzekerde Zelensky van de Duitse steun voor een toetreding van Oekraïne tot de EU, "ook als we beiden weten dat we het niet op korte termijn volledig tot uitvoering kunnen brengen". Voor 2027/2028 hebben beide landen een Duits-Oekraïens cultuurjaar afgesproken en willen ze het aantal gemeentelijke samenwerkingen uitbreiden. Lees meer bij Tageschau en bekijk de persconferentie van Merz en Zelensky op de site van de bondsregering

Update 16-4-2026:
Op uitnodiging van minister van Defensie Boris Pistorius (SPD) hebben de landen van de Ukraine Defence Contact Group (UDCG) woensdag overlegd over extra steun aan Oekraïne. Groot-Brittannië heeft de levering van 120.000 drones toegezegd. Nederland maakt 248 miljoen euro vrij voor drones, liet minister van Defensie Dilan Yeşilgöz weten. Pistorius waarschuwde dat de aandacht voor Oekraïne niet mag verslappen door de ontwikkelingen in het Midden-Oosten, waarvan juist Rusland - door de stijgende olieprijzen - profiteert. De bijeenkomst van de UDGC vond digitaal plaats, alleen de Oekraïense minister van Defensie Mychailo Fedorov en NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte waren in Berlijn aanwezig. "We hebben vandaag - en dat was voor ons zeer belangrijk - al onze verplichtingen tegenover Oekraïne bekrachtigd", aldus Rutte. Hij gaat ervan uit dat de doelen met betrekking tot de aankoop van Amerikaanse wapens voor het land dit jaar worden gehaald. Lees meer bij Tagesschau en bij het Nederlandse ministerie van Defensie

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Duitsland en Europa':

Haperende Frans-Duitse motor probleem voor EU

Haperende Frans-Duitse motor probleem voor EU

Frankrijk moet een beetje Duitser worden en Duitsland een beetje Franser, betoogt econoom Carsten Brzeski.


Lees meer

Verkiezingsuitslag hard gelag voor Duitse regering

Verkiezingsuitslag hard gelag voor Duitse regering

Zo stemde Duitsland bij de verkiezingen voor het Europees Parlement.


Lees meer

Duitsland en de Europese verkiezingen 2024

Duitsland en de Europese verkiezingen 2024

Wat vinden Duitsers van de EU? Welke Duitse partijen doen mee aan de Europese verkiezingen? We zetten het in dit factsheet op een rij.


Lees meer

Podcast: De Duitse rol in Europa

Podcast: De Duitse rol in Europa

Welke rol speelt Duitsland in de EU sinds het aantreden van kanselier Scholz? Daarover vertelt Ton Nijhuis, directeur van het Duitsland Instituut, in deze podcast.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger