
Duitse coalitie vindt uitweg uit begrotingscrisis
Kort nieuws - 13 december 2023 - Auteur: Redactie DuitslandwebDe Duitse coalitiepartijen SPD, Groenen en FDP zijn het vannacht eens geworden over een nieuwe begroting voor 2024. Die moest worden aangepast door een uitspraak van het Constitutioneel Hof in november. Tijdens een persconferentie woensdagmiddag maakte kanselier Scholz bekend dat de regering flink gaat bezuinigen.
Door de uitspraak dat het zogenoemde Klimaat- en Transformatiefonds ongrondwettelijk is, zat de regering plotseling met een tekort van 17 miljard op de begroting. Daarnaast missen voor de komende jaren miljarden voor de maatregelen waarmee de klimaatdoelen moeten worden gehaald.
Kanselier Scholz (SPD), vice-kanselier Habeck (Groenen) en minister van Financiën Lindner (FDP) hebben weken onderhandeld over een uitweg uit de crisis. SPD en Groenen wilden voor 2024 de grondwettelijke verplichting opschorten om het begrotingstekort te beperken tot maximaal 0,35 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Maar de FDP wilde daar wel aan vasthouden en wilde korten op de uitgaven voor sociale zekerheid.
Vanmiddag maakte de regering bekend dat de schuldenrem van kracht blijft en dat de begroting sluitend wordt gemaakt door bezuinigingen. Scholz maakte duidelijk dat Duitsland Oekraïne onverminderd blijft steunen. Er wordt onder meer gekort op subsidies voor bijvoorbeeld elektrische auto's en zonnepanelen. De CO2-heffing op brandstof voor tanken en verwarmen wordt verhoogd. Mogelijk wordt kerosine voor binnenlandse vluchten ook belast. Het Klimaat- en Transitiefonds wordt in 2024 gekort met 12 miljard euro. Lees meer bij Tagesschau
Lees meer over 'Politiek':

100 dagen Merz: ‘Er valt nog veel te leren’
Merz' regering scoort slecht in de peilingen. Toch is politicoloog Korte optimistisch. “Er is geld. Daarmee kun je veel doen.”
.jpg)
CDU overweegt inzet omstreden Palantir-software
Minister Dobrindt (CSU) onderzoekt of Duitsland gebruik kan maken van surveillancesoftware van het omstreden Amerikaanse bedrijf Palantir.

Benoeming rechters voor Duits Hof gesaboteerd
Frauke Brosius-Gersdorf kon niet worden benoemd aan het grondwettelijk hof. Waar kwam de ophef rond haar kandidatuur vandaan?

Nieuw ministerie moet digitalisering aanpakken
Topmanager Wildberger moet ervoor zorgen dat Duitsland eindelijk ‘een digitaal soeverein land’ wordt.
Reacties
Geen reacties aanwezig