
Duitse parlement zegt vertrouwen in Scholz op
Kort nieuws - 17 december 2024 - Auteur: Redactie DuitslandwebZoals verwacht heeft bondskanselier Olaf Scholz maandag de vertrouwensvraag in de Bondsdag verloren. Het verliezen van de stemming is noodzakelijk om nieuwe verkiezingen in Duitsland mogelijk te maken. De uitkomst was vooraf afgesproken. De verkiezingen staan gepland voor 23 februari.
Een minderheid van 207 parlementsleden spraken hun vertrouwen uit in Scholz als bondskanselier, waaronder de gehele SPD-fractie, drie niet-partijgebonden Bondsdagleden en drie Bondsdagleden van de AfD. De rest van de Bondsdag stemde tegen of onthield zich van stemming. Daarmee kreeg Scholz niet een meerderheid van 367 Bondsdagleden achter zich.
Nu een meerderheid van de Bondsdag geen vertrouwen meer in de regering heeft, kan Scholz aan bondspresident Frank-Walter Steinmeier vragen om de Bondsdag te ontbinden. Steinmeier moet hierover binnen 21 dagen beslissen en als hij toestemt, moeten er binnen 60 dagen verkiezingen plaatsvinden. Steinmeier heeft al toegezegd dat hij het verzoek van Scholz accepteert.
Volgens de Duitse grondwet moeten deze stappen doorlopen worden om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De coalitie van SPD, Groenen en FDP viel op 6 november uit elkaar toen Scholz FDP-minister Christian Lindner ontsloeg en de FDP daarop uit de coalitie stapte. De regering verloor daarmee haar meerderheid in de Bondsdag. Oorspronkelijk zouden in september 2025 nieuwe verkiezingen zijn. De stembusgang is nu op 23 februari.
Scholz begon het debat maandag met het stellen van de vertrouwensvraag, maar de SPD'er gebruikte het grootste deel van zijn toespraak om zijn verkiezingsprogramma toe te lichten. Scholz had felle kritiek op het functioneren van Lindner in de regering. De kanselierskandidaat van CDU/CSU, Friedrich Merz, kwam na Scholz aan het woord. Hij noemde de aanval van Scholz op Lindner onbeschaamd. Merz verweet Scholz Duitsland achter te laten in de grootste economische crisis sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.
Lindner van de FDP had in zijn rede vooral kritiek op de economische plannen van Scholz na het uiteenvallen van de regering. De bondskanselier stelde vorige week voor om het BTW-tarief op levensmiddelen te verlagen. Robert Habeck, de kanselierskandidaat van de Groenen, waarschuwde dat men niet moet denken dat na de verkiezingen alles beter wordt. De vorming van een nieuwe coalitie kan een moeizaam proces worden, stelde hij. Lees meer bij Tagesschau en ZDF-heute
Lees meer over 'Politiek':

Podcast Achtung: Valse start voor kanselier Merz
In deze podcast: wat ging er mis bij Merz' benoeming tot kanselier? Wat staat hem te wachten? En wie zijn de opvallendste ministers?

Merz na twee stemrondes alsnog kanselier
Een blamage: CDU-leider Friedrich Merz had twee rondes nodig om in de Bondsdag tot kanselier te worden gekozen.
Bondsdag stemt in met aanpassing grondwet
De nieuwe regering kan waarschijnlijk flink investeren in defensie en infrastructuur.

CDU/CSU en SPD eens over miljardenkredieten
CDU en SPD willen miljarden investeren in defensie en infrastructuur. Sneuvelt nu toch de schuldenrem?
Reacties
Geen reacties aanwezig