Duitslandweb logo Duitslandweb

Debat over omgang met AfD in de Bondsdag

Kort nieuws - 16 april 2025 - Auteur: Redactie Duitslandweb

Nu de AfD de tweede partij in het Duitse parlement is, moet ze ook voorzitters voor Bondsdagcommissies kunnen leveren, vindt een aantal CDU-politici. Tot nu toe werd de AfD zo veel mogelijk buiten officiële parlementsfuncties gehouden. Maar dat is niet vol te houden, vinden de CDU’ers. Aanstaand coalitiepartner SPD is hier fel tegen en ook binnen de CDU stuit het voorstel op kritiek.

De AfD moet als het gaat om procedures, het leveren van commissievoorzitters en andere parlementaire zaken behandeld worden als alle andere oppositiepartijen, zei Jens Spahn, vice-fractievoorzitter van de CDU en voormalig minister van Gezondheid, afgelopen weekend in de Bild Zeitung. Als grootste oppositiepartij heeft de AfD in principe recht op meerdere commissievoorzitterschappen. Maar de leden van Bondsdagcommissies mogen zelf bepalen wie hun voorzitter wordt. Vier jaar geleden werden kandidaten van de AfD door de andere leden weggestemd.

Miljoenen Duitsers hebben op de partij gestemd, aldus Spahn, en als je de AfD overal buiten houdt, biedt dat de partij de kans de slachtofferrol aan te nemen. Spahn krijgt bijval van CDU-fractiecollega Johann Wadephul. De AfD is de tweede fractie in de Bondsdag. “Die realiteit moeten we erkennen.’’

Duitse partijen hebben afgesproken niet met de uiterst-rechtse AfD samen te werken. In januari liet CDU-leider Friedrich Merz zich voor een motie in de Bondsdag steunen door de AfD. Dat leidde tot veel ophef. Daarna heeft de CDU steeds weer benadrukt niet met de AfD te gaan regeren. Dat CDU’ers als Spahn en Wadephul nu een debat beginnen over hoe om te gaan met de AfD, valt bij veel andere politici slecht.

De AfD is geen partij zoals alle andere, zegt SPD-Bondsdaglid Katja Mast. De AfD probeert democratische instellingen te ondermijnen. "Wij zullen onze democratische instituties - te beginnen bij ons parlement - koste wat kost beschermen.” De fractie van Die Linke onderschrijft dit standpunt en zegt tegen AfD’ers als commissievoorzitters te gaan stemmen.

Ook binnen de CDU is er kritiek op Spahns voorstel. Buitenlandspecialist Roderich Kiesewetter waarschuwt ervoor AfD-parlementariërs in commissies te benoemen die over veiligheid gaan. Van meerdere AfD-Bondsdagleden is bewezen dat ze “regelmatig als spreekbuis voor Russische en Chinese desinformatie functioneren”, zegt hij. Zij vormen een gevaar voor de Duitse veiligheid, aldus Kiesewetter. Lees meer bij Tagesschau en NTV

Tags: SPD, Bondsdag, AfD, CDU

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Podcast Achtung: Valse start voor kanselier Merz

Podcast Achtung: Valse start voor kanselier Merz

In deze podcast: wat ging er mis bij Merz' benoeming tot kanselier? Wat staat hem te wachten? En wie zijn de opvallendste ministers?


Lees meer

Merz na twee stemrondes alsnog kanselier

Merz na twee stemrondes alsnog kanselier

Een blamage: CDU-leider Friedrich Merz had twee rondes nodig om in de Bondsdag tot kanselier te worden gekozen.


Lees meer

Veiligheidsdienst: AfD bewezen extreemrechts

Veiligheidsdienst: AfD bewezen extreemrechts

De Duitse veiligheidsdienst Verfassungsschutz bestempelt de AfD als bewezen extreemrechts.


Lees meer

Bondsdag stemt in met aanpassing grondwet

Bondsdag stemt in met aanpassing grondwet

De nieuwe regering kan waarschijnlijk flink investeren in defensie en infrastructuur.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger