
Constitutioneel Hof: AfD-stichting wordt benadeeld
Kort nieuws - 22 februari 2023 - Auteur: Redactie DuitslandwebDe wetenschappelijke stichting van de AfD, de Desiderius-Erasmus-Stiftung, deelt niet mee in het geld dat beschikbaar is voor stichtingen van politieke partijen. Dat is in strijd met de kansengelijkheid, bepaalde het Constitutionele Hof in Karlsruhe woensdag.
Het subsidiesysteem moet op de schop, zegt het hoogste Duitse gerechtshof, dat wetten toetst aan de grondwet. De ruim 600 miljoen euro die beschikbaar is voor de stichtingen, wordt verdeeld tijdens de begrotingsbehandeling in de Bondsdag. Hoeveel een stichting krijgt, hangt af van de grootte van de partij. De verdeling is niet vastgelegd in een wet.
Zo'n wet moet er wel komen, stelt het hof. Daarin kan ook een stichting worden uitgesloten als dat nodig is om de grondwet te beschermen. Maar een begrotingsbesluit is niet voldoende voor zo'n vergaande maatregel. De rechtsnationalistische AfD wordt in de gaten gehouden door de veiligheidsdienst Verfassungsschutz. Die verdenkt de partij van ongrondwettelijke activiteiten.
De AfD had geklaagd dat de Desiderius-Erasmus-Stiftung in 2019 geen geld uit het budget had gekregen.In 2022 had de Bondsdag in de begroting aangemerkt dat stichtingen die zich mogelijk niet conformeren aan de grondwet, kunnen worden uitgesloten van de subsidie. Ook hiertegen heeft de AfD geklaagd, maar deze constructie wordt in een aparte zaak behandeld. Lees meer bij Tagesschau
Lees meer over 'Politiek':

Podcast Achtung: Valse start voor kanselier Merz
In deze podcast: wat ging er mis bij Merz' benoeming tot kanselier? Wat staat hem te wachten? En wie zijn de opvallendste ministers?

Merz na twee stemrondes alsnog kanselier
Een blamage: CDU-leider Friedrich Merz had twee rondes nodig om in de Bondsdag tot kanselier te worden gekozen.

Veiligheidsdienst: AfD bewezen extreemrechts
De Duitse veiligheidsdienst Verfassungsschutz bestempelt de AfD als bewezen extreemrechts.
Bondsdag stemt in met aanpassing grondwet
De nieuwe regering kan waarschijnlijk flink investeren in defensie en infrastructuur.
Reacties
Geen reacties aanwezig