Duitslandweb logo Duitslandweb

'CDU, SPD en BSW in Thüringen eens over coalitieakkoord'

Kort nieuws - 20 november 2024 - Auteur: Redactie Duitslandweb

In de Oost-Duitse deelstaat Thüringen hebben CDU, BSW en de SPD overeenstemming bereikt over een coalitieakkoord, berichten Duitse media. De partij-besturen moeten er nog mee akkoord gaan. Als dat gebeurt, heeft Thüringen de eerste zogenoemde Brombeerkoalition (braamcoalitie, genoemd naar de partijkleuren zwart, rood en oranje-paars).

De drie partijen hebben geen meerderheid in het deelstaatparlement, ze komen één zetel tekort. Daarmee zijn ze om wetsvoorstellen door te voeren afhankelijk van de oppositie van AfD en Die Linke. 

De CDU, de SPD en de BSW in Thüringen onderhandelen sinds eind oktober over een regeerakkoord. Lange tijd zag het er niet naar uit dat dat er zou komen. De verschillen tussen de partijen zijn groot.

De BSW, de nieuwe partij van voormalig Linke-boegbeeld Sahra Wagenknecht, eiste dat de wapenleveranties aan Oekraïne onderdeel werden van de coalitieonderhandelingen. Daar gaan de deelstaten niet over, maar Wagenknecht liet weten dat de BSW alleen aan een regering meedoet die zich tegen de wapenleveranties uitspreekt. Ook wilde ze dat er een vredesparagraaf aan het regeerakkoord werd toegevoegd. De formulering daarvan verliep moeizaam. De SPD en CDU ergerden zich verder aan het feit dat Wagenknecht zich met de onderhandelingen bemoeide. Ze maakt geen deel uit van de BSW-fractie in Thüringen.

De partijen in Thüringen lijken die problemen toch te hebben overwonnen. Ze willen het akkoord volgens Duitse media vrijdag presenteren. In Saksen liepen de coalitieonderhandelingen tussen CDU, SPD en BSW eerder deze maand spaak. 

De deelstaatverkiezingen in Thüringen vonden op 1 september plaats en de rechts-radicale AfD won deze verkiezingen met 32,8 procent. Omdat de andere partijen niet met de AfD willen samenwerken en de CDU ook Die Linke uitsluit, waren CDU, SPD en BSW min of meer tot elkaar veroordeeld. Lees meer bij Tagesschau en Der Tagesspiegel

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Verkiezingen in Oost-Duitsland':

School in Halle wapent leerlingen met democratie-uurtje

School in Halle wapent leerlingen met democratie-uurtje

Twee docenten bedachten een 'Demokratiestunde' om leerlingen weerbaar te maken tegen autoritaire krachten.


Lees meer

Factsheet: Verkiezingen Oost-Duitsland 2026

Factsheet: Verkiezingen Oost-Duitsland 2026

Dit moet je weten over de deelstaatverkiezingen in Saksen-Anhalt, Mecklenburg-Voorpommeren en Berlijn in september.


Lees meer

Heel Duitsland kijkt met spanning naar Saksen-Anhalt

Heel Duitsland kijkt met spanning naar Saksen-Anhalt

Saksen-Anhalt gaat 6 september naar de stembus. De AfD staat in peilingen ver voor de CDU.


Lees meer

Radicale AfD in Saksen-Anhalt koerst op winst af

Radicale AfD in Saksen-Anhalt koerst op winst af

De AfD in Saksen-Anhalt zou na de verkiezingen in september kunnen gaan regeren. Dat maakt veel mensen nerveus.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger