Duitslandweb logo Duitslandweb

Kanselier Merz kritisch over Israëlisch optreden in Gaza

Kort nieuws - 26 mei 2025 - Auteur: Redactie Duitslandweb

Bondskanselier Friedrich Merz heeft zich maandag kritisch uitgelaten over het geweld van het Israëlische leger in Gaza.

"Dat wat het Israëlische leger nu doet in de Gazastrook: ik begrijp eerlijk gezegd niet meer wat daar het doel van is", zei Merz tijdens de bijeenkomst Europaforum van omroep WDR. De manier waarop de burgerbevolking wordt geraakt kan niet langer worden verantwoord als een strijd tegen Hamas, aldus de kanselier. Merz heeft aangekondigd dat hij deze week met premier Benjamin Netanyahu in gesprek gaat.

Tegelijkertijd zei Merz dat Duitsland gezien zijn geschiedenis terughoudend moet zijn in dit soort publieke veroordelingen van Israël. "Maar wanneer grenzen worden overschreden, en het humanitaire recht daadwerkelijk wordt geschonden, dan moet ook Duitsland daar iets over zeggen."

Staatsraison ter discussie

Zondag stelde antisemitismecoördinator Felix Klein de onvoorwaardelijke Duitse steun aan Israël  ter discussie. "We moeten alles doen om de veiligheid van Israël en Joden wereldwijd te beschermen", zegt Klein in een interview met de Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. "Maar we moeten ook duidelijk stellen, dat dit niet alles rechtvaardigt. Het uithongeren van Palestijnen en het dramatisch verslechteren van de humanitaire omstandigheden heeft niks met het Israëlische bestaansrecht te maken. En dat kan geen onderdeel van de Duitse Staatsräson zijn."

Dat het bestaan en de veiligheid van Israël deel zijn van de Duitse staatsraison is geen juridisch begrip, maar een politiek uitgangspunt, dat toenmalig kanselier Merkel in 2008 in het Israëlische parlement voor het eerst zo expliciet benoemde. Sindsdien houdt Duitsland daaraan vast. In Duitsland groeit de kritiek op die onvoorwaardelijke steun, die ook Felix Klein nu ter discussie stelt. Nog maar 18 procent van de Duitsers vindt dat het optreden van Israël juist is, 60 procent wil dat Duitsland geen wapens meer levert aan Israël.

Lees meer bij Der SpiegelFrankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (betaalmuur) en Tagesschau

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Merkels moeilijke beginjaren

Merkels moeilijke beginjaren

In onze serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' vertelt correspondent Rob Savelberg over Merkels eerste jaren als kanselier.


Lees meer

Lübcke-monument houdt de CDU een spiegel voor

Lübcke-monument houdt de CDU een spiegel voor

Een kunstenaarscollectief zette een standbeeld van de vermoorde politicus Lübcke voor het CDU-kantoor in Berlijn. De partij spreekt er schande van.


Lees meer

Met Schröder was het zelden saai

Met Schröder was het zelden saai

Oud-correspondent Margriet Brandsma kijkt in onze serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' terug op het tijdperk-Schröder.


Lees meer

Radicale AfD in Saksen-Anhalt koerst op winst af

Radicale AfD in Saksen-Anhalt koerst op winst af

De AfD in Saksen-Anhalt zou na de verkiezingen in september kunnen gaan regeren. Dat maakt veel mensen nerveus.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger