Duitslandweb
Politie begonnen met ontruiming bezet Lützerath
Kort nieuws - 11 januari 2023 - Auteur: Redactie DuitslandwebDe Duitse politie is woensdagochtend met de ontruiming van het bezette 'bruinkooldorp' Lützerath begonnnen. Duitse media melden dat al meerdere gewelddadige confrontaties tussen activisten en politiemensen hebben plaatsgevonden.
Voor de ontruiming van het gehucht in Noordrijn-Westfalen waren vroeg in de ochtend honderden politie-eenheden ter plaatse. De bezetters werden vanochtend met sirenes gewekt. Via megafoons heeft de politie de activisten in het dorp laten weten dat ze nog een laatste mogelijkheid krijgen het terrein zonder verdere consequenties te verlaten.
Het kwam woensdagochtend vrijwel direct tot geweld. Activisten zouden met stenen en molotovcocktails hebben gegooid. De politie van Aken roept in een bericht op Twitter de bezetters op "zich vreedzaam te gedragen" en "de aanwijzingen van de politie-eenheden op te volgen". Voor de ontruiming "hebben we tot wel vier weken gepland, maar we hopen dat het sneller gaat", aldus de Akense politiechef Dirk Weinspach.
Het dorp Lützerath bij de dagbouwmijn Garzweiler II is al meer dan twee jaar door klimaatactivisten bezet. Zij willen de afgraving van de grond voor de bruinkoolwinning koste wat het kost verhinderen.
Energiebedrijf RWE, eigenaar van het dorp en de mijn, maakte met het ministerie van Economische Zaken in Berlijn en het deelstaatministerie in Noordrijn-Westfalen (beiden geleid door ministers van de Groenen) de afspraak dat twee eenheden van bruinkoolcentrale Neurath tot eind maart 2024 aan het net blijven, vanwege de energiecrisis. Eigenlijk zouden deze twee blokken, met een opbrengst van 1200 megawatt, eind dit jaar worden uitgeschakeld.
De benodigde extra bruinkool wordt gewonnen in de nabijgelegen dagbouwmijn Garzweiler. Daarom moet het gehucht Lützerath toch wijken voor de bruinkoolmijn, is afgesproken. Omdat de RWE de bruinkoolactiviteiten de komende jaren afbouwt en in plaats van in 2038 al in 2030 helemaal wil stoppen met bruinkool, kunnen vijf andere gehuchten blijven bestaan. Lees meer bij ZEIT Online
In #Lützerath werden Steine und Pyrotechnik in Richtung der Einsatzkräfte geworfen. Weitere gelagerte Wurfgeschosse wurden gefunden. Unser Appell: Verhalten Sie sich friedlich. Befolgen Sie die Anweisungen der Einsatzkräfte.
— Polizei NRW AC (@Polizei_NRW_AC) January 11, 2023
Lees meer:
Doodgaan in Duitsland
Wiebke Pittlik moest zich deze zomer verdiepen in de Duitse uitvaartwetgeving en het bijbehorende, bijzondere vocabulair.
Wat we kunnen leren van de Duitse mensa’s
In Duitsland is het doodnormaal: gezonde en goedkope maaltijden op de universiteit of op het werk. Waarom in Nederland niet, vraagt Max Smedes zich af.
Kiesdrempel remt diversiteit in Bondsdag
Judith de Jong onderzocht hoe burgers met migratieachtergrond zich vertegenwoordigd voelen in de politiek.
Onbekommerd-fietsen-heimwee
Vrezen voor je leven op de fiets in Hamburg. Paul Kerssemakers opent onze serie eindejaarscolumns.

Reacties
Geen reacties aanwezig