Duitslandweb
Polen en Duitsland spreken af nog nauwer samen te werken
Kort nieuws - 2 december 2025 - Auteur: Redactie DuitslandwebDe Poolse president Tusk en de Duitse kanselier Merz (CDU) hebben maandag tijdens een Pools-Duitse regeringsoverleg in Berlijn benadrukt nog nauwer te willen samenwerken. Over herstelbetalingen van Duitsland aan Poolse slachtoffers van de nazitijd zijn beide landen het echter niet eens.
"Duitsland en Polen zijn essentiële partners", aldus Merz (CDU). Tijdens de Duits-Poolse regeringsconsultaties - overleg tussen de kabinetten van beide landen - hebben de regeringsleiders en de ministers nog nauwere samenwerking afgesproken op het gebied van defensie, verkeer en herinneringscultuur.
Centraal thema tijdens het overleg waren de onderhandelingen over de oorlog in Oekraïne. Merz en Tusk hadden eerder op de dag gebeld met de Oekraïense president Zelensky en verschillende Europese regeringsleiders. Ze willen er alles aan doen om Oekraïne te steunen tegen Rusland, lieten ze weten. In Oekraïne staat ook de eenheid van Europa op het spel, aldus Merz. "Daarom mag er geen blad papier tussen Polen Duitsers passen." De Europese landen zijn ervoor verantwoordelijk dat "niets en niemand een wig in Europa drijft".
Tusk drong er maandag na afloop van de regeringsconsultaties tijdens een gezamenlijke persconferentie bij Merz op aan om snel met herstelbetalingen te komen voor Poolse slachtoffers van de nazi-bezetting. Die heeft Merz' voorganger Scholz (SPD) in 2024 toegezegd. Toen leefden nog rond de 60.000 Poolse slachtoffers, inmiddels zijn dat er nog 50.000, aldus Tusk. "Jullie moeten opschieten als jullie dit gebaar echt willen maken", zei de Poolse premier in Berlijn. Als hier niet snel overeenstemming over komt, overweegt Polen de slachtoffers zelf te compenseren, aldus Tusk.
Merz liet weten dat Duitsland verantwoordelijk is voor het leed dat de nazi's in Polen hebben aangericht. Maar hij herhaalde ook het Duitse standpunt dat de kwestie van herstelbetalingen voor Duitsland "juridisch en politiek sinds vele jaren afdoende is beantwoord". Lees meer bij Tagesschau en Tagesspiegel
Lees meer over 'Duitsland en Europa':
Haperende Frans-Duitse motor probleem voor EU
Frankrijk moet een beetje Duitser worden en Duitsland een beetje Franser, betoogt econoom Carsten Brzeski.
Verkiezingsuitslag hard gelag voor Duitse regering
Zo stemde Duitsland bij de verkiezingen voor het Europees Parlement.
Duitsland en de Europese verkiezingen 2024
Wat vinden Duitsers van de EU? Welke Duitse partijen doen mee aan de Europese verkiezingen? We zetten het in dit factsheet op een rij.
Podcast: De Duitse rol in Europa
Welke rol speelt Duitsland in de EU sinds het aantreden van kanselier Scholz? Daarover vertelt Ton Nijhuis, directeur van het Duitsland Instituut, in deze podcast.

Reacties
Geen reacties aanwezig