
Monument Poolse slachtoffers WOII in Berlijn onthuld
Kort nieuws - 17 juni 2025 - Auteur: Redactie DuitslandwebNa jarenlange discussie is maandag in Berlijn een tijdelijke gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan de Poolse slachtoffers tijdens de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog.
Het monument, een enorme zwerfkei van 30 ton, symboliseert het gewicht van de geschiedenis, zei staatssecretaris van cultuur Wolfram Weimer maandag. De steen draagt de inscriptie ‘Het leed van de Polen dat op Duitse bodem ontstond, mag nooit worden vergeten.’
Op de plek van het monument, gelegen tussen het Rijksdaggebouw en de Bondskanselarij, kondigde Adolf Hitler in 1939 de invasie van Polen aan vanuit het Kroll-operahuis. Na de Rijksdagbrand in 1933 gebruikten de nazi’s het gebouw als voorlopig parlement. Het Kroll-operahuis werd in 1951 gesloopt.
In 2012 stelde Władysław Bartoszewski, de voormalige Poolse minister van Buitenlandse Zaken en Auschwitz-overlevende, een monument voor de Poolse slachtoffers voor. Zijn verzoek vond volgens Tagesschau geen weerklank. In 2017 deden 200 prominente politici, wetenschappers en mensen van maatschappelijke organisaties een oproep aan de Bondsdag om zo’n monument te regelen. De Bondsdag riep in 2020 de regering op een plek van herdenking en ontmoeting te creëren. De bouw van een Pools-Duits herinneringscentrum kan mogelijk nog jaren duren. Daarom is er gekozen voor een tijdelijke herdenkingssteen. Lees meer bij Tagesschau
Lees meer over 'Maatschappij':

Klöckner strijkt de regenboogvlag op de Rijksdag
De regenboogvlag wordt niet meer gehesen op de Rijksdag tijdens de Berlin Pride, en medewerkers lopen niet meer mee in de parade.

Rel om concerten pro-Palestijnse Macklemore
Rapper Macklemore treedt in juli op tijdens het Duitse festival Deichbrand. Maar hij ligt onder vuur om zijn pro-Palestijnse teksten.

Spanning rond Duitse herdenking WO II op 8 mei
Duitsland staat op 8 mei stil bij het einde van de Tweede Wereldoorlog. Maar deze 'Tag der Befreiung' is een beladen dag.

Berlijn opent opvanghuis voor arbeidsmigranten
De onderkomens van arbeidsmigranten in Berlijn zijn soms zo erbarmelijk dat de politie ze er direct weghaalt.
Reacties
Geen reacties aanwezig