Duitslandweb logo Duitslandweb

Deelstaten leveren beetje autonomie in voor meer geld uit staatskas

Kort nieuws - 1 juni 2017 - Auteur: Redactie Duitslandweb

De Bondsdag heeft donderdag ingestemd met een van de grootste hervormingen van deze regering: de herverdeling van de financiën tussen de centrale overheid en de deelstaten. Voor het pakket aan wetten, de Bund-Länder-Finanzreform, zijn alleen al 13 grondwetswijzigingen nodig. 

De onderlinge verrekening van de belastinginkomsten, de Länderfinanzausgleich, komt te vervallen. Alleen de btw-inkomsten worden straks nog herverdeeld tussen de deelstaten. De centrale overheid gaat vanaf 2020 ongeveer 10 miljard euro meer uitdelen aan de deelstaten. In ruil daarvoor krijgt Berlijn meer controle over hoe dat geld wordt uitgegeven. Bouw en onderhoud van de snelwegen wordt gecentraliseerd en ondergebracht in een aparte infrastructuurmaatschappij. De SPD wilde hiermee alleen instemmen als privatisering werd uitgesloten in de wet. Tot nu toe verbiedt de grondwet directe financiële hulp van de staat aan gemeenten. Op het gebied van onderwijs wordt dit verbod nu versoepeld, zodat de staat bijvoorbeeld kan bijspringen bij de sanering van scholen in armere gemeenten. Daarvoor wordt 3,5 miljard euro uitgetrokken. Lees meer bij Zeit Online

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Kan Merz, het Stehaufmännchen, ook vooruit?

Kan Merz, het Stehaufmännchen, ook vooruit?

Het vertrek van fractievoorzitter Spahn biedt Merz de kans op een reset, aldus econoom Brzeski. Maar doet hij er ook iets mee?


Lees meer

Gesomber in Duitsland anno nu

Gesomber in Duitsland anno nu

In de serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' schrijft NOS-correspondent Chiem Balduk over de huidige malaise.


Lees meer

Merkels moeilijke beginjaren

Merkels moeilijke beginjaren

In onze serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' vertelt correspondent Rob Savelberg over Merkels eerste jaren als kanselier.


Lees meer

Lübcke-monument houdt de CDU een spiegel voor

Lübcke-monument houdt de CDU een spiegel voor

Een kunstenaarscollectief zette een standbeeld van de vermoorde politicus Lübcke voor het CDU-kantoor in Berlijn. De partij spreekt er schande van.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger