Duitslandweb
Nieuw onderzoek bevestigt twijfels over dood asielzoeker in politiecel
Kort nieuws - 4 november 2021 - Auteur: Redactie DuitslandwebOury Jalloh, een asielzoeker uit Sierra Leone, kwam in 2005 om het leven bij een brand in een politiecel in Dessau. De officiële lezing is dat hij de brand zelf heeft gesticht, maar daar zijn altijd twijfels over blijven bestaan. Nieuw onderzoek wijst uit dat politiemensen hem in brand moeten hebben gestoken. Zijn nabestaanden eisen een heropening van de rechtszaak tegen de politie in Dessau.
Jalloh is verbrand in zijn cel in Dessau, enkele uren na zijn arrestatie in 2005. Politie en justitie concludeerden destijds dat Jalloh zelf brand had gesticht, maar echt opgehelderd werd zijn dood nooit.
Uit later onderzoek bleek dat Jalloh was vastgebonden in zijn cel en zelf de brand helemaal niet had kunnen stichten. Politieagenten zouden het vuur mogelijk zelf hebben aangestoken om mishandelingen van de 36-jarige asielzoeker te verbergen. Dat scenario kwam al eerder naar voren in onderzoeken van andere brandexperts en criminologen.
De Britse branddeskundige Iain Peck bevestigt dit scenario na nieuw onderzoek, dat woensdag in Berlijn is gepresenteerd. Peck komt tot de conclusie dat de aan handen en voeten vastgebonden Jalloh in brand is gestoken door politieagenten nadat ze hem "hoogstwaarschijnlijk" met een brandbare vloeistof als benzine hebben overgoten.
Jallohs nabestaanden, gesteund door de 'Initiative in Gedenken an Oury Jalloh', eisen dat de zaak tegen de betrokken politieagenten in Dessau wordt heropend. Ook dienen ze een aanklacht in tegen het Openbaar Ministerie in Saksen-Anhalt wegens belemmering van de rechtsgang. Het OM in de deelstaat had de zaak in 2018 gesloten. Lees meer bij Tagesspiegel en MDR
Lees meer over 'Maatschappij':
'Duitse politiek moet meer doen voor lhbti+-ers'
Na de aanslag op de Pride in Berlijn wordt de roep luider om lhbti+-ers beter te beschermen tegen het toenemende geweld.
Onbegrip en verdriet na aanslag Pride Berlijn
De roep om consequenties neemt toe na de aanslag op de Pride in Berlijn. Er is veel onbegrip over de omgang met de verdachte.
De corona-pandemie als 'Zeitenwende'
In de serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' vertelt oud-correspondent Kim Deen over hoe corona Duitsland polariseerde.
Solliciteren bij de Bundeswehr
Ardy Beld is tolk en vertaler Russisch en meldde zich bij de Bundeswehr. Zijn sollicitatie blijkt vooral een oefening in geduld.
