Duitslandweb logo Duitslandweb

Minister vergelijkt klimaatacties met geweld Weimarrepubliek

Kort nieuws - 21 april 2023 - Auteur: Redactie Duitslandweb

De Duitse minister van Justitie Marco Buschmann (FDP) vergelijkt de acties van klimaatgroep Letzte Generation met de straatgevechten die honderd jaar geleden plaatsvonden in Duitsland, tijdens de Weimarrepubliek. Letzte Generation heeft aangekondigd Berlijn vanaf maandag (geweldloos) te willen platleggen.

"In de jaren twintig en dertig bevond Berlijn zich in een straatgevecht-achtige toestand," zei Buschmann gisteren in een interview met Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). "Mensen aan de linker- en rechterzijde van het politieke spectrum stelden zich boven de rechtsorde, en voelden zich gemachtigd om hun eigen voorkeuren met harde hand door te drukken. Dat mag niet opnieuw gebeuren."

Buschmann waarschuwde voor een glijdende schaal. "Nu zijn het de klimaatklevers, wie weet volgen hierna bijvoorbeeld de Reichsbürger of anti-abortusactivisten." Hij verdedigde de rechtszaken tegen klimaatactivisten. Bijvoorbeeld die van deze week, waarin drie leden van Letzte Generation werden veroordeeld tot celstraffen van drie tot vijf maanden wegens deelname aan een wegblokkade. "We leven in een rechtsstaat. Daar gelden voor iedereen dezelfde regels", zei Buschmann.

De vergelijking met de straatgevechten van honderd jaar geleden is opmerkelijk. Letzte Generation heeft expliciet aangekondigd geweldloos te willen protesteren. Wat in de jaren twintig en dertig gebeurde, was dat zeker niet: bij straatgevechten tussen, onder meer, nazi's en communisten vielen talloze doden en gewonden. Op 17 juli 1932 kwamen in Altona, Hamburg, alleen al achttien mensen om bij een confrontatie tussen nazi's, communisten en de politie. Die dag is bekend komen te staan als de 'Altonaer Blutsonntag'.

Ook ministers Karl Lauterbach (SPD, Gezondheid) en Robert Habeck (Groenen, Economische Zaken en Klimaatbescherming) hebben zich tegen de acties in Berlijn uitgesproken. Zij waarschuwen dat wegblokkades mensen afschrikken en de steun voor klimaatmaatregelen ondermijnen. Minister van Verkeer Wissing (FDP) heeft aangekondigd dat hij op 2 mei in gesprek gaat met Letzte Generation, op hun verzoek. De eerste demonstraties in Berlijn zijn overigens deze week al begonnen, maar beperken zich tot het centrum, rond belangrijke overheidsgebouwen. Lees meer bij Die Zeit en rnd (betaalmuur).  

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Duitse defensie ambitieus, maar nog niet op orde

Duitse defensie ambitieus, maar nog niet op orde

Het Duitse leger moet "het conventioneel sterkste" van Europa worden, maar voorlopig is aan alles te kort.


Lees meer

Merz levert, maar niet voor iedereen

Merz levert, maar niet voor iedereen

Merz' begrotingsplannen zijn 'de eerste regendruppel op droge grond' voor de Duitse economie, schrijft columnist en econoom Brzeski.


Lees meer

Podcast Achtung: Duits Israëlbeleid ter discussie

Podcast Achtung: Duits Israëlbeleid ter discussie

In deze podcast bespreken we twee onderwerpen: het Duitse Israëlbeleid en boulevardblad Bild.


Lees meer

Duitse politici lijden onder geweld en agressie

Duitse politici lijden onder geweld en agressie

Beledigingen en geweld tegen Duitse politici nemen flink toe. Steeds vaker stoppen ze met hun werk.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger